Szczęśliwy Ogrodnik: 5 rad jak zaoszczędzić czas przy wykonywaniu prac w ogrodzie

przez admin w dniu 26 czerwca 2013

w Szczęśliwy Ogrodnik

Szczęśliwy ogrodnik: to często osoba nieprzepracowana, jednocześnie posiadająca zadbany ogród, w którym poświęca kilka godzin tygodniowo na prace i przede wszystkim odpoczywa. Czy do takiego rezultatu właśnie dążysz?.

Jak Zaprojektowac Ogrod

Poniżej przedstawiamy kilka rad jak uporać się z najczęstszymi złodziejami czasu w ogrodzie.

Które czynności w ogrodach są złodziejami czasu?

  • Wolno rosnące żywopłoty, wymagające przycinania co najmniej dwa razy w roku.
  • Kształt trawnika. Im bardziej nieregularny, tym więcej czasu pochłonie jego pielęgnacja.
  • Wybór jednorocznych roślin, które wymagają wymiany każdego roku.
  • Pozbycie się naturalnych sprzymierzeńców w ogrodzie, takich jak ptaki, które niszczą szkodniki, nie sadzenie roślin produkujących nektar, co przyczynia się do braku pszczół, i innych cennych owadów.
  • Nieuważność w usuwaniu chwastów, pozostawiając ich kwiaty tak by miały możliwość naturalnie się rozsiewać i przysparzać nam pracy przy następnym okresie kwitnienia.
  • Brak systemów nawadniania i ręczne noszenie wody.
  • Sadzenie roślin wymagających dużo wilgoci
  • Gdy masz dom, bardzo czasochłonne są rosnące na elewacjach pnącza. które wymagają przywiązywania do podpór, formowania, ciecia. Wydają one piękne kwiaty, ale praca i czas  jaką musisz na nie poświęcić jest niewspółmierna do efektu
  • Drzewa, krzewy, które wymagają od ciebie częstej pielęgnacji i cięcia.
  • Gdy dodamy tu również nieumiejętne łączenie roślin i krzewów, przez co jedne słabną, a drugie nadmiernie się rozrastają, słabą kompozycję ogrodu, prowadzącą do braku zadowolenia estetycznego z własnej przestrzeni zielonej i obraz przepracowanego ogrodnika mamy kompletny.

Jak tym problemom zaradzić?

·         Żywopłoty: zamiast przedstawionego powyżej scenariusza często stosowanego w naszych ogrodach i działkach, możesz zasadzić gęsto iglaki, które dodatkowo nie wymagają zbyt dużo wilgoci, są zimozielone i często posiadają ostre końce, które dodatkowo odstraszają szkodniki i złodziejaszków. Inną propozycją są żywopłoty, które rosną wolno i przez co formowanie ich jest znacznie rzadsze.

·         Nawadnianie działki: bardzo skutecznym rozwiązaniem jest ściółkowanie, bądź sadzenie roślin, które tolerują susze przez kilka dni. W ten sposób unikniesz konieczności codziennego podlewania. Wspaniale spisuje się wspomniany wyżej system nawadniania automatycznego.

·         Chwasty: usuwaj je wczesną wiosną, przez to nie doprowadzisz do ich rozsiewania się. Możesz stosować na większych odkrytych połaciach ziemi ściółki, bądź żwiry.

·         Ciecie krzewów i drzew: dobrym przykładem są roże, które najskuteczniej przycinać do długości 30 centymetrów przy pomocy sekatora. Świadoma pielęgnacja drzew jest tu również ważnym elementem. Przycinane zgodnie z kalendarzem ogrodniczym i fazami księżyca zapewnia ci owoce i zdrowe drzewa. W innym przypadku będzie czekać cię walka z chorobami i konieczność wzmacniania rośliny.

·         Trawniki: staraj się by kształt był jak najbardziej prosty. Krawędzie proste lub łukowate, o łagodnym kącie, umożliwią kosiarkom docinanie ich obrzeży i następnie grabienie pozostałości po koszeniu.

To raptem kilka przykładów świadomie dokonanego wyboru pomiędzy dwoma czynnościami. Rezultaty natomiast mogą być zaskakujące, w postaci zaoszczędzonego czasu i energii , które będziesz mógł poświęcić rodzinie bądź na inne swoje hobby!

{ 0 odpowiedzi… dodaj teraz jeden komentarz }

Zostaw Komentarz

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: