Kolektory próżniowe i płaskie oraz warunki ich dofinansowania

przez admin w dniu 18 czerwca 2013

w Nowoczesność w architekturze, Ochrona środowiska

Kolektory słoneczne

W poprzednim artykule napisaliśmy o różnicach w budowie i funkcjonowaniu kolektorów, ich bardzo wymiernych plusach. Dziś dowiesz się więcej o porównaniu dwóch najważniejszych typów kolektorów słonecznych wraz ze wskazaniem ich minusów oraz o kluczowych informacjach związanych z pozyskaniem 45% dofinansowania.

Negatywne aspekty zainstalowania kolektorów słonecznych

Ich koszt

Kolektory płaskie i próżniowe nie należą dla większość z nas do łatwych inwestycji. Ich cena waha się w zależności od producenta i typu produktu. Jednymi z najbardziej opłacalnych są produkty firmy Hewalex, ale są również do wyboru kolektory Buderus, Immergas, Viessmann oraz inne.

Dlaczego kolektory firmy Hewalex?
Otóż produkty firm bezpośrednio zajmujących się produkcją kolektorów tak jak wspomniany Hewalex są tańsze nawet o 50% od firm zajmujących się techniką grzewczą i wytwarzających kolektory jako jeden z produktów obok wielu innych. Takim przykładem jest firma Viessmann.

Cena najwyższego klasą kolektora płaskiego waha się od 797 złotych za metr kwadratowy, do 1600 zł za metr kwadratowy. W tym przypadku, nie zawsze wyższa cena oznacza lepszą jakość.

Na co zwrócić uwagę?
Otóż w tym zakresie ważnym jest parametr wydajności cieplnej. Szukaj wartości zbliżonych do 500 W/m2.

Porównanie kolektorów płaskich i próżniowych

Jak wspomnieliśmy powyżej, stosowane są głownie dwa typy kolektorów słonecznych: płaskie i próżniowe.
Różnią się one między innymi ceną, wydajnością podczas zimy i lata, czy wymaganym kątem zamontowania na dachu.

1. Wydajność

Kolektory próżniowe znane są również jako kolektory rurowe, są w warunkach nieskrępowanego nasłonecznienia bardziej wydajne. Natomiast całkowicie odwraca się to zimą, gdy ich większa izolacyjność nie pozwala na ogrzanie zalęgającego na ich zewnętrznej powierzchni śniegu bądź szronu celem ich stopienia, przez co kolektor przestaje pobierać energię słoneczną i przetwarzać ją na ciepło.

Inaczej sprawa przedstawia się w przypadku kolektorów płaskich. Tu znacznie jest łatwiej o naturalne usunięcie warstwy zalegającego śniegu, szronu, co zwiększa ich wydajność w okresie zimy.

2. Koszt

Koszt wskazanych typów kolektorów bardzo się waha.

Kolektory próżniowe są nawet do 40% droższe niż płaskie. Natomiast nie wykazują się znacznie większą mocą w pozyskiwaniu energii słonecznej.

3. Montaż

W przypadku montażu, kolektory płaskie mają swoje ograniczenia i mogą być instalowane tyko na powierzchni pochyłej, podczas gdy kolektory próżniowe tych ograniczeń nie mają i swobodnie mogą być zamontowane nawet na płaskim dachu.

W świetle zaprezentowanych różnic w obu typach kolektorów, nie budzi zaskoczenia fakt, że jak wynika z badań statystycznych, to właśnie kolektory płaskie są najczęściej kupowane zarówno przez Polaków, jak i mieszkańców Europy Zachodniej.

Najważniejsze wymagania, które należy spełnić, aby otrzymać dofinansowanie

Aby otrzymać dofinansowanie do kolektorów słonecznych, pamiętać należy o dwóch warunkach:

  1. Dany kolektor musi posiadać certyfikat jakości wydany przez Solar Keymark, co potwierdza zgodność produktu z normą jakości EN 12975.
  2. Dany kolektor musi zostać wyprodukowany oraz zamontowany przez firmę, która się w tym zakresie specjalizuje. Łatwo bowiem o uszkodzenie kolektorów i zmniejszenie ich mocy.

Czy zatem warto zainwestować w kupno i instalację kolektorów słonecznych we własnym domu? Decyzja należy do ciebie, pamiętaj jednak, że czas na jej podjęcie masz tylko do końca 2014 roku, wówczas bowiem kończy się program przyznawania dofinansowania do kolektorów słonecznych.

{ 0 odpowiedzi… dodaj teraz jeden komentarz }

Zostaw Komentarz

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: