Grzyb na ścianie: co się stanie, gdy go pozostawisz i jak pozbyć się problemu

przez admin w dniu 29 listopada 2011

w Porady budowlane

Drewno a grzyb

W poprzednim artykule poruszyliśmy temat, który dla większości osób jest synonimem horroru.

Kiedy ściany, podłogi, materiały, z których wykonany jest dom, a na etapie późniejszym i meble, wyposażenie, a nawet ubrania, są zainfekowane grzybem i pleśnią, ma to dramatyczne skutki dla naszego zdrowia. Dzieje się to na tyle często w naszym klimacie, że powstały firmy specjalizujące się usuwaniem tych organizmów i przywracaniem świetności naszym mieszkaniom i domom.

Większość przypadków grzybicy w domach nie wymaga jednak specjalistycznej pomocy i możemy poradzić sobie z tym problemem sami. Scharakteryzujemy więc najbardziej skuteczne sposoby, które w przeciągu kilku dni pomogą usunąć zagrzybienia. Są to sposoby już przez innych skutecznie przetestowane, które sprawiają, że problem znika.

Jak już wspomnieliśmy w poprzednim artykule, grzyby i pleśnie pojawiają się w większości przypadków, jako wynik błędów w konstrukcji budynków. Dzieje się to wówczas, gdy wilgoć z gruntu ma możliwość przenikania do wnętrz, bądź źle zostały zaizolowane mury prowadzące do zacieków dachowych ( w wyniku uszkodzonych rynien, rur spustowych), czy też źle zostały zaizolowane ławy fundamentowe. Wówczas, gdy mają miejsce szybkie zmiany temperatury, gdy mury zewnętrzne mają temperaturę znacznie niższą od temperatury wnętrza, w narożach zaczynają się pojawiać ciemne plamy wilgoci (w pomieszczeniach chłodniejszych niż ich sąsiedztwo).

Przykładem może być łazienka. Gdy zostają błędnie zaizolowane ściany i w pomieszczeniu sąsiednim położony jest tynk wodoszczelny, to ściana może nie wysychać po zawilgoceniu i utrzymuje się wilgoć wewnątrz konstrukcji.

Co więc robić w przypadkach zawilgoceń ścian, gdy już zauważamy pierwsze oznaki plam bądź już mamy ślady zagrzybień?

Oto kilka skutecznych sposobów walki z tym problemem:

  • Para wodna powinna mieć możliwość naturalnie się przemieszczać i wysychać. Mokre plamy usuwamy przez dobre wietrzenie i ocieplenie wnętrz
  • W przypadku nieszczelnych ław fundamentowych występuje podciąganie kapilarne czyli pojawia się w pomieszczeniach piwnicznych stęchły zapach. W tej sytuacji zalecane jest odkopanie fundamentów poniżej poziomu występowania plam. Należy zdjąć starą skorodowaną zaprawę i następnie otynkować nową. Należy również przygotować zaprawę cementową zatartą na szorstko i położyć ją na tynk. Gdy zaprawa wyschnie, wykonujemy izolacje przeciwwilgociową pionowo-powłokową. Te czynności mają również zastosowanie, gdy występuje przenikanie wilgoci przez mury piwniczne.

Ale co robić z grzybem pojawiającym się na ścianach pomieszczeń, w których mieszkasz?

  1. Najważniejszym elementem jest naprawienie błędów konstrukcyjnych, sprawdzenie mostków termicznych oraz, gdy jest to możliwe, wykonanie czynności wspomnianych powyżej.
  2. Należy również zbić tynk na powierzchniach zawilgoconych, zwracając uwagę na spoiny (to przez nie grzyby przenikają do poszczególnych warstw). Możliwe jest również nawiercanie otworów w zagrzybionych ścianach i wprowadzanie środka dezynfekującego, tak by nasączyć spoiny murów i znajdującą się w nich zaprawę.
  3. Następnie należy spryskać lub posmarować mury roztworem roboczym (często stosuje się go w proporcjach 1: 2 preparatu do podwójnej ilości wody).

Zalecane preparaty do odgrzybień to:

  1. Polski produkt PLEŚNIOTOX lub PLEŚNIOTOX E.
  2. Izohan GRZYBOSTOP, w opakowaniach 500 ml, 2 l, 5 l.
  3. ATLAS MYKOS — Koncentrat Preparatu Grzybobójczego, w opakowaniach po 1 kg lub 5 kg.
  4. Środek Grzybobójczy TYTAN, w opakowaniach ze spryskiwaczem 500 ml, kanister 1 l lub 5 l.

Należy pamiętać, że metoda usuwania grzybów na ścianach pomieszczeń jest uzależniona od miejsca ich występowania, jakości powierzchni nimi zajętej, tynków, jakości posadowień budynków oraz rodzaju budulca, z jakiego budynek jest wykonany.

Środki chemiczne są toksyczne. Ważnym jest więc, aby przy opisanych wyżej pracach, co najmniej przez kilka dni od momentu przeprowadzenia prac, nie korzystać z oczyszczanych pomieszczeń.

{ 24 odpowiedzi… przeczytaj je poniżejdodaj jeden komentarz }

Budowniczy Grudzień 1, 2011 o 20:32

Niestety ten problem dotyczy przede wszystkim starszych budynków, które ze względu na swój wiek nie są już takie szczelne. Najgorzej moim zdaniem gdy wilgoć pojawi się na podłodze, a wtedy już musimy wezwać profesjonalistów.

Pozdrawiam

Odpowiedz

adrian Grudzień 8, 2011 o 01:25

Z grzybem trzeba walczyć możliwie szybko, ważne jest jednak zastanowienie się dlaczego taki grzyb się pojawił bo dużo łatwiej zająć się przyczynami aby go wyrzucić z domu na dobre a nie tylko usunąć na jakiś czas.

Odpowiedz

Jan Marzec 25, 2012 o 04:05

W naszym przypadku zauważyliśmy pojawianie się tego problemu po zainstalowaniu nowych okien wykonanych z plastiku. Przypuszczalnie jest to związane ze zbyt słabą wentylacją, wywietrznik podokienny mamy tylko w kuchni. Zapoznam się ze specyfikacją wymienionych w artykule środków.

Odpowiedz

admin Marzec 29, 2012 o 13:02

Witaj Janie,

Dziękujęmy za Twój komentarz.

Wentylacja jest niezbeędnym składnikiem zdrowych pomieszczeń. Współcześnie coraz częściej odchodzi się od absolutnie szczelnych okien plastikowych na rzecz droższych drewnianych, wykonanych z myślą o podwyższonej szczelności. Para wodna wytwarzająca się w wyniku różnicy temperatur z zewnątrz i wewnątrz, skraplająca się na ścianach jest wynikiem zbytniej szczelności.

Kilka istotnych wskazówek:

Proszę usunąć zainfekowane fragmenty tapet, farb, tynku z metrowym zapasem wokół miejsca zagrzybienia. Warto pamiętać, że nawrót grzybów może wystąpić, jeśli nie dokladnie usunie się go z powierzchni.
Proszę następnie dokładnie umyć – wyszczotkować ścianę i następnie zastosować środki chemiczne.

W razie dalszych pytań slużymy pomocą.
Powodzenia

Odpowiedz

Katarzyna Listopad 2, 2012 o 10:30

W naszym domu grzyb pojawił się w rogach sufitów oraz pod listwami podłogowymi.Biorąc pod uwagę porę roku co w tej chwili można zrobić aby pozbyć się uciążliwego grzyba ? Być może problem stanowi ogrzewanie ?.Pracujemy więc piec(drzewo,węgiel) pracuje od godzin popołudniowych.

Odpowiedz

admin Listopad 20, 2012 o 12:39

Witaj Katarzyno,

Grzyby i pleśnie pojawiają się na ścinach, gdy są one zawilgocone, czyli na powierzchni przegrody lub w jej wnętrzu skrapla się para wodna. Przyczyn tego zjawiska może być kilka. Najczęściej problem ten pojawia się, gdy wnętrze nie jest właściwie wentylowane, a ściany zewnętrzne są niewystarczająco ocieplone lub występują w nich mostki termiczne. Wówczas para wodna skrapla się w najchłodniejszych miejscach, najczęściej są to właśnie narożniki i strefy przy wieńcach i nadprożach.

Ważne jest, aby zapewnić w budynku właściwą wentylację, która wyrzuci nadmiar pary wodnej na zewnątrz. Należy przy tym pamiętać nie tylko o drożnych kanałach wywiewnych (nie wolno zasłaniać kratek wentylacyjnych!), ale też o zapewnieniu nawiewu wystarczającej ilości świeżego powietrza (np. poprzez rozszczelnienie okien). Sprawna wentylacja może znacznie zmniejszyć skalę problemu, ale niezależnie od tego konieczne jest właściwe ocieplenie budynku, likwidujące mostki termiczne, czyli miejsca, w których ściana jest najszybciej się wychładza i powoduje skraplanie pary wodnej (para wodna występuje w powietrzu zawsze, nawet gdy zapewnimy prawidłową wentylację).

Doraźnie dobrze jest zastosować dostępne na rynku środki na grzyby i pleśni, jednak głębiej wnikając należy usunąć źródło problemu.

Odpowiedz

Agata Listopad 13, 2012 o 12:55

Czy konieczne jest zbijanie tynku jeśli grzyb wystąpił na powierzchni ok. 40×40 cm ??

Odpowiedz

admin Listopad 20, 2012 o 12:36

Witaj Agato,

na rynku dostępne są różnorodne środki na pleśnie i grzyby, większość z nich ma działanie silnie penetrujące, więc najczęściej obywa się bez zbijania tynków, wystarczy usunąć wierzchnią warstwę farby i naloty pleśni (zależy to od skali problemu). Należy jednak pamiętać, że jest to tylko doraźne likwidowanie objawów, aby problem nie powracał – należy usunąć jego źródło.

Odpowiedz

Ala Grudzień 2, 2012 o 19:26

Blok jest stary ale przez30 lat nie było problemu.mieszkanie na 2gim piętrze narożne,to co się teraz stało. Jak z tym walczyć, czy tylko poprzez środki grzybobójcze czy coś więcej robić?

Odpowiedz

Anna Grudzień 9, 2012 o 00:08

Witam
Mieszkam w starym kilkurodzinnm budynku (piwnica, parter,piętro i poddasze), trzy lata temu wykonaliśmy remont praktycznie kolejno wszystkich pomieszczeń. Kuchnię zdecydowaliśmy się wykonać w kształcie litery U zabudowując ścianę zewnętrzną, montując modnie pod oknem zlewozmywak. Rok później niestety sąsiad z piętra nas zalał i jeszcze tej samej zimy na ścianie pod zlewozmywakiem zauważyłam ślady pleśni. Po usunięciu środkiem grzybobójczym mieliśmy rok spokój, jednak niestety teraz znowu coś zaczyna się pojawiać. Mam pytania czy: problemem jest wyłącznie wilgoć pozostała jeszcze gdzieś po zalaniu? czy też fatalny był wybór projektu zabudowujący ścianę zewnętrzną? czy pomoże coś ocieplenie zewnętrzne budynku, oczywiście jest to nieokreślona czasowo wizja? co mogę zrobić, aby poprawić wentylację za szafkami i czy ona cokowiek pomoże, zmiana kuchni to oczywiście porażający koszt. Zdemontowaliśmy wszystkie tylne ścianki szafek ustawionych na tej ścianie i nocą staramy się zostawiać je otwarte poza tym zmierzyłam temperaurę ścian termometrem bezdotykowym i temp. ściany za szafkami wynosi ok. 13-14st, a nad szafkami 16-17st, natomiast pozostałe ściany ok. 19st.
Proszę o odpowiedź

Odpowiedz

admin Grudzień 27, 2012 o 14:15

Witamy Anno,

odnosząc się do twojego pytania, oto nasze uwagi:

Aby skutecznie zlikwidować zagrzybienie należy ścianę wysuszyć (mechanicznie lub chemicznie). Jeżeli problem zniknął na rok a teraz pojawił się znowu, to nasuwają się dwa przypuszczenia:
1. Jeżeli zalana ściana nie wyschła przez rok (a właściwie wyschła i zamokła znowu) to być może sąsiad ma niewłaściwie rozwiązaną lub nieszczelną instalację wodną lub kanalizacyjną lub sposób aranżacji jego kuchni/łazienki sprawia, że woda dostaje się do przegród budowlanych,
2. Być może problem wynika z mostka termicznego w nieocieplonej ścianie zewnętrznej (szczególnie dotkliwe zimą) – zabudowa utrudnia właściwą cyrkulację powietrza i powoduje wkraplanie się wody na zimnej ścianie. Jeżeli to właśnie jest przyczyną problemu – warto zastanowić się nad odsunięciem zabudowy od ściany (np. montaż szafek na stelażu dystansowym zapewniającym przepływ powietrza za meblami) i osuszeniem ściany (mechanicznie lub preparatami chemicznymi) a docelowo oczywiście warto docieplić budynek.

Mamy nadzieję, że to pomoże w rozwiązaniu problemu.

Pozdrawiamy serdecznie
Zespół Horyzont

Odpowiedz

martyna Styczeń 26, 2013 o 15:18

Witam,
mam taki mały problem: do nowego domu wprowadziliśmy się w październiku, jest ocieplony. Zauważyłam, iż ostatnio w narożnikach przy skosach od dachu w garderobie pokoju pojawiają się zielono szare naloty. Jak się tego pozbyc w zimie??

Odpowiedz

admin Styczeń 28, 2013 o 18:25

Witaj Martynko,

czy próbowałaś metod opisanych przez nas w artykule oraz w sekci komentarze?

Odpowiedz

martyna Styczeń 29, 2013 o 07:33

właśnie poczytałam wszystko co tutaj napisano na temat walki z grzybem;-) Zaczynam z nim walczyc – wcześniej nie wiedziałam jak się za to zabrać.. Napiszę jeśli uda mi się go zwalczyć i w jaki sposób. Pozdrawiam;-)

Odpowiedz

Agnieszka Luty 5, 2013 o 14:17

Witam od trzech lat mieszkam w starym budownictwie, okna były wymienione na plastikowe zaraz jak się wprowadziliśmy, od pewnego czasu mamy problem, który pojawił się najpierw w pokoju u córeczki. Przy oknie zaczęła pojawiać się pleśń, strasznie paruje okno (oczywiście staramy się różnymi metodami ale wszystko tylko na chwile), jakiś czas temu zaczęło się to samo pojawiać w rogu na ścianie (dół) i na panelach:( a dzisiaj w naszym pokoju zauważyłam na ścianie dość dużą pleśń i za komodą;( Dodam, że mąż ściany przy oknach ocieplił styropianem i na to regips, planujemy remont a ja bardzo się martwię co zrobić z tą pleśnią dużo czytałam jakie są skutki nie usunięcia tego problemu bardzo martwię się o zdrowie córeczki (ma 1,5 roczku). Czytałam też wszystko powyżej może okno u nas w pokoju jest szczelne ale u córeczki nawet trochę od okna ciągnie. Mieszkamy pod strychem, a coś jest nie tak z dachem przecieka czy coś jaki to może mieć wpływ? Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam
Agnieszka

Odpowiedz

Agnieszka Luty 5, 2013 o 14:19

Nie wiem czy to ma jakiś wpływ ale pod nami są dwa nieocieplane mieszkania.

Odpowiedz

Agnieszka Luty 5, 2013 o 14:21

Czy w takiej sytuacji pomorze coś pochłaniacz wilgoci? ( bo zakupiłam owy ale nie mam pojęcia czy to pomaga niby woda się zbiera ale problem jest)

Odpowiedz

Agnieszka Luty 5, 2013 o 22:17

Mąż jak wrócił z pracy ściągnął regips, styropian i okazało się, że owa pleśń jest na całej ścianie, pojawiła się również w komodzie i na ciuchach:( Bardzo proszę o pomoc.

Odpowiedz

koronaozon.pl Luty 11, 2013 o 14:03

Zapraszamy na naszą stronę – oferujemy profesjonalne ozonatory i instalacje do ozonowania, referencje placówek naukowych i zakładów przemysłowych potwierdzające deklarowaną wydajność.
Ozonowanie pomieszczeń pozwala na skuteczne usuwanie zagrzybienia pomieszczeń i rzeczy, które uległy zagrzybieniu. W większości przypadków ludzie decydują się na całkowity remont obejmujący skuwanie tynków i wykorzystanie preparatów grzybobójczych. Ozonowanie pozwala oszczędzić na kosztach kompletnej renowacji, a w szczególności czasu spędzonego na przeprowadzeniu prac porządkowych po remoncie. Ozon jest gazem głęboko wnikającym w struktury materiału budowlanego niszcząc grzybnie rozwijające się w głębi ścian, likwiduje i oczyszcza powietrze z zarodników grzybów i pleśni. Ozonowanie to niezawodna dezynfekcja i odgrzybianie pomieszczeń, jak i oczyszczanie klimatyzacji, w której grzyby znajdują idealne warunki do swojego rozwoju.

Odpowiedz

Piotr Luty 15, 2013 o 10:41

Witam
U mnie grzyb wychodzi bez przerwy, zastosowałem już chyba wszystkie dostępne środki antygrzybiczne dostępne na polskim rynku i nic!! 2-3 tygodnie spokoju i od nowa, czytając opinie i rady to muszę zerwać tynki w całym mieszkaniu od podłogi aż po sufit i podłogę. najlepiej sie wyprowadzic ;P pozdrawiam

Odpowiedz

Beata Marzec 13, 2013 o 14:06

Zapraszam na stronę http://www.tynki.info.pl – na pleśń na ścianach polecam matę firmy Korff Isolmatic.

Odpowiedz

Ania Maj 1, 2013 o 00:06

Witam, mam podobny problem w pokojach, czy można pokój pomalować farbą do łazienek i kuchni? Sprzedawca mi coś takiego doradził, ale nie jestem pewna.

Odpowiedz

Jolanta Maj 14, 2013 o 04:22

witam.u mnie w pokoju na scianie zewnetrznej od dolu do polowy sciany za mebloscianka i w calym rogu gdzie okno pojawil sie grzyb,zerwalam tapete oczycilam sciane,spryskalam pare razy preparatem na grzyby i plesnie osuszam wietrze juz tydzien pokoj.zastanawiam usunac przyczyne,czy odkopac ziemie fundamenty izolowac grunta Izolbetem,folia.czy styropian?czy musze dac odwodnienie peszami+pozniej docieplenie sciany calej.i co teraz na scianach w pokoju?tapety mozna dac czy raczej nie?mam nierówne sciany pękniecia,czy wyrownac je plytami kartonowo gipsowymi na stelazu czy kleju?czy tez moznaby 2cm styropian ,siatke i gips?okno drewniane do wymiany,jak jest ulewa to przecieka,a ogolnie na szybach jak zimno to skrapla sie para,zima mroz na szybach wewnatrz.prosze o rade.dziekuje za odp.

Odpowiedz

Maciek Sierpień 10, 2013 o 17:04

Witam, ja do listy preparatów dodałbym „Spox”, polecił mi go znajomy który odgrzybiał nim piwnicę i efekty są oszałamiające. Trochę śmierdzi ale w większości przypadków nie trzeba skuwać tynków, bo wyciąga wilgoć na zewnątrz i przypala. Niestety nie występuje w normalnej sprzedaży. Ja go kupiłem na złotych środkach i przysłali mi go do domu. Naprawdę polecam.

Odpowiedz

Zostaw Komentarz

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: