Grzyb na ścianie: co się stanie, gdy go pozostawisz i jak pozbyć się problemu

przez admin w dniu 29 listopada 2011

w Porady budowlane

Drewno a grzyb

W poprzednim artykule poruszyliśmy temat, który dla większości osób jest synonimem horroru.

Kiedy ściany, podłogi, materiały, z których wykonany jest dom, a na etapie późniejszym i meble, wyposażenie, a nawet ubrania, są zainfekowane grzybem i pleśnią, ma to dramatyczne skutki dla naszego zdrowia. Dzieje się to na tyle często w naszym klimacie, że powstały firmy specjalizujące się usuwaniem tych organizmów i przywracaniem świetności naszym mieszkaniom i domom.

Większość przypadków grzybicy w domach nie wymaga jednak specjalistycznej pomocy i możemy poradzić sobie z tym problemem sami. Scharakteryzujemy więc najbardziej skuteczne sposoby, które w przeciągu kilku dni pomogą usunąć zagrzybienia. Są to sposoby już przez innych skutecznie przetestowane, które sprawiają, że problem znika.

Jak już wspomnieliśmy w poprzednim artykule, grzyby i pleśnie pojawiają się w większości przypadków, jako wynik błędów w konstrukcji budynków. Dzieje się to wówczas, gdy wilgoć z gruntu ma możliwość przenikania do wnętrz, bądź źle zostały zaizolowane mury prowadzące do zacieków dachowych ( w wyniku uszkodzonych rynien, rur spustowych), czy też źle zostały zaizolowane ławy fundamentowe. Wówczas, gdy mają miejsce szybkie zmiany temperatury, gdy mury zewnętrzne mają temperaturę znacznie niższą od temperatury wnętrza, w narożach zaczynają się pojawiać ciemne plamy wilgoci (w pomieszczeniach chłodniejszych niż ich sąsiedztwo).

Przykładem może być łazienka. Gdy zostają błędnie zaizolowane ściany i w pomieszczeniu sąsiednim położony jest tynk wodoszczelny, to ściana może nie wysychać po zawilgoceniu i utrzymuje się wilgoć wewnątrz konstrukcji.

Co więc robić w przypadkach zawilgoceń ścian, gdy już zauważamy pierwsze oznaki plam bądź już mamy ślady zagrzybień?

Oto kilka skutecznych sposobów walki z tym problemem:

  • Para wodna powinna mieć możliwość naturalnie się przemieszczać i wysychać. Mokre plamy usuwamy przez dobre wietrzenie i ocieplenie wnętrz
  • W przypadku nieszczelnych ław fundamentowych występuje podciąganie kapilarne czyli pojawia się w pomieszczeniach piwnicznych stęchły zapach. W tej sytuacji zalecane jest odkopanie fundamentów poniżej poziomu występowania plam. Należy zdjąć starą skorodowaną zaprawę i następnie otynkować nową. Należy również przygotować zaprawę cementową zatartą na szorstko i położyć ją na tynk. Gdy zaprawa wyschnie, wykonujemy izolacje przeciwwilgociową pionowo-powłokową. Te czynności mają również zastosowanie, gdy występuje przenikanie wilgoci przez mury piwniczne.

Ale co robić z grzybem pojawiającym się na ścianach pomieszczeń, w których mieszkasz?

  1. Najważniejszym elementem jest naprawienie błędów konstrukcyjnych, sprawdzenie mostków termicznych oraz, gdy jest to możliwe, wykonanie czynności wspomnianych powyżej.
  2. Należy również zbić tynk na powierzchniach zawilgoconych, zwracając uwagę na spoiny (to przez nie grzyby przenikają do poszczególnych warstw). Możliwe jest również nawiercanie otworów w zagrzybionych ścianach i wprowadzanie środka dezynfekującego, tak by nasączyć spoiny murów i znajdującą się w nich zaprawę.
  3. Następnie należy spryskać lub posmarować mury roztworem roboczym (często stosuje się go w proporcjach 1: 2 preparatu do podwójnej ilości wody).

Zalecane preparaty do odgrzybień to:

  1. Polski produkt PLEŚNIOTOX lub PLEŚNIOTOX E.
  2. Izohan GRZYBOSTOP, w opakowaniach 500 ml, 2 l, 5 l.
  3. ATLAS MYKOS — Koncentrat Preparatu Grzybobójczego, w opakowaniach po 1 kg lub 5 kg.
  4. Środek Grzybobójczy TYTAN, w opakowaniach ze spryskiwaczem 500 ml, kanister 1 l lub 5 l.

Należy pamiętać, że metoda usuwania grzybów na ścianach pomieszczeń jest uzależniona od miejsca ich występowania, jakości powierzchni nimi zajętej, tynków, jakości posadowień budynków oraz rodzaju budulca, z jakiego budynek jest wykonany.

Środki chemiczne są toksyczne. Ważnym jest więc, aby przy opisanych wyżej pracach, co najmniej przez kilka dni od momentu przeprowadzenia prac, nie korzystać z oczyszczanych pomieszczeń.

{ 24 odpowiedzi… przeczytaj je poniżejdodaj jeden komentarz }

Zostaw Komentarz

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: